post

Milyen a hisztamin allergia, és hogyan lehet gyógyítani?

A hisztamin allergia során a szervezet érzékenyen reagál a felesleges hisztaminra. A hisztamin természetesen jelen van a szervezetünkben, és számos élelmiszerben is megtalálható. A társadalom jelentős részére hatással van ez a probléma, és akármikor kialakulhat ráadásul, ezért mindenképpen érdemes foglalkozni vele. Ezért is szól most erről ez a kis bejegyzés, remélem tudok vele kellő információt megosztani az érdeklődők számára.

Általában a hisztaminról és a hisztamin allergiáról

A hisztamin minden emberi szervezetben jelen van. Az idegen, káros anyagoktól való védekezésben van szerepe, és neurotranszmitterként az idegsejtek közötti impulzusok továbbításában is szerepet játszik. A magas hisztamintartalmú élelmiszerek közé tartozik a sajt, sok haltermék és a szeszes italokat is ide szoktuk számítani. Alapvetően a szervezetünkben lévő enzimek képesek lebontani az így bevitt hisztamint, ha ezzel probléma merül fel, akkor alakul ki a hisztamin allergia.

hisztamin allergia1_1

A hisztamin fontos szerepet játszik különböző gyulladásos folyamatokban és allergiás reakciókban is mindemellett. Ennek következtében, egyes gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok és vérnyomáscsökkentők és befolyásolhatják a hisztamin felhasználását a szervezetben.

Amit a hisztamin allergia esetében tudni érdemes

A hisztamin lebontásában alapvetően két enzim vesz részt: a diamin-oxidáz (DAO) és a hisztamin-N-metiltranszferáz (HNMT). Számos elmélet létezik az intolerancia kialakulásáról, viszont pontosan még nem sikerült megállapítani, hogy miért is vált ez ki egyeseknél ilyen reakciókat, és miért okozhat egyes szervezetekben nehézséget az anyag feldolgozása.

Különféle tényezők befolyásolják a DAO enzimaktivitás szintjét, ebben azért biztosak vagyunk, vannak genetikai tényezők, gyógyszerek, hormonális egyensúlyhiány, emésztőrendszeri betegségek, vitaminhiányok is lehetnek felelősek ezért, vagy a túl sok hisztaminban gazdag étel fogyasztása is kiválthatja egy idő után tüneteket.

A helyes táplálkozás hisztamin allergia esetében

Számos élelmiszer tartalmaz hisztamint, ezért a hisztamin intoleranciában szenvedőknek ezeknek az élelmiszereknek az elfogyasztása után panaszokra kell számítaniuk, tárolásuk, öregedésük és feldolgozásuk függvényében. Ezért nem lehet pontosan megmondani, hogy mennyi hisztamin van bármely élelmiszerben, hiszen a szám fokozatosan növekszik. Csak azt tudjuk megmondani, hogy mely élelmiszerek tartalmaznak sok hisztamint, ebbe a kategóriába a következők tartoznak: alkohol, érett sajt, szalámi, pácolt hal, különféle dió- és paradicsomszószok, de ide sorolható még többek között a savanyú káposzta, szójaszósz is.

Bár egyes élelmiszerek nem tartalmaznak hisztamint, hisztamin felszabadulását okozhatják. Láthatjuk, hogy számos kategória tartozik ide, ezért különösen figyelnie kell az embernek a táplálkozására hisztamin allergia esetében.

A hisztamin allergia tünetei és kezelése

A hisztamin intolerancia tünetei igen változatosak. Egyes betegeknek csak egy vagy két tünete van, például bőrpír és viszketés, míg másoknak több tünete van a test különböző részein. A legjellemzőbb tünet a hirtelen fellépő bőrpír, viszketés, de olyan tüneteket is, mint pl. hányingert, hányást, hasmenést, puffadást, gyomor- és fejfájást, orrfolyást, légszomjat, rekedtséget, menstruációs görcsöket és viszketést is okozhat hisztamin.Néhány esetben előfordulhat még  alacsony vérnyomás, szédülés, szapora szívverés és szívritmuszavar is.

hisztamin allergia1_2

A diagnózis felállítása akár egyetlen vérvétellel is megtörténhet a megfelelő klinika igénybe vételével, amihez tudom ajánlani a SYNLAB csomagját. Ide tudunk gyorsan és egyszerűen online időpontot foglalni, és akár három munkanapon belül a kezünkben tarthatjuk a biztos eredményeket, és persze a kezelés tekintetében is kaphatunk nem kevés segítséget itt.

Ha az allergia jelenléte nem bizonyítható, a következő lépés egy hónapig tartó alacsony hisztamintartalmú étrend bevezetése, ha ez segít, akkor bizony intolerancia áll fenn. 

Komolyabb esetben szükséges persze a gyógyszeres kezelés is.

Az antihisztamin szedése segíthet a tünetek enyhítésében azáltal, hogy megakadályozza, hogy a hisztamin kötődjön különböző sejtekhez és szervekhez. Ezért a szervezetben a hisztamin magas szintje alig vagy egyáltalán nem okoz tüneteket. Egyes esetekben az orvosok hízósejt-stabilizátorok szedését javasolják, amelyeket általában allergia esetén használnak. Jótékony hatása a hízósejt membránok stabilizálásának köszönhető, aminek következtében kevesebb hisztamin szabadul fel. Különös figyelmet kell fordítani a C- és B6-vitamin bevitelére is. A C és B6 vitaminok fontos szerepet játszanak a DAO enzim működésének szabályozásában. 

Gyógyszeres kezelés mellett is figyelni kell persze arra, hogy az ember mit eszik, ha hisztamin allergia áll fenn. Sok lehetőség marad még így is, ami kevés hisztamint tartalmaz. Ott a burgonya, hagyma, sárgarépa, fokhagyma, kukorica, rizs, cukrászsütemények, halak, alma, cseresznye, áfonya, dinnye, mangó, mazsola, számos tejtermék is tartozik ide, és bátran fogyaszthatunk továbbá mustárt és majonézt is hisztamin allergia esetében.